Вікторина
Тема: «Україна – моя Батьківщина»
Мета: прищеплювати вихованцям любов до рідної країни, бажання вивчати історію
та традиції свого народу; розвивати ерудицію, творчі здібності дітей, стимулювати
прагнення учнів до самопізнання та самовдосконалення; дати можливість висловити
свою точку зору, виховувати почуття любові і вірності Батьківщині; формувати переконання
особистої відповідальності кожного учня за долю своєї держави та народу.
Обладнання: малюнки учнів, виставка книг
з теми, використання інтерактивної дошки, «чарівна паличка».
Коментар: для проведення заходу заздалегідь пропонується учням підготувати
малюнки на тему «Моя Україна».
Хід заняття
1.
Вступне слово вчителя
Сьогодні ми з вами поміркуємо і спробуємо висловити свої власні думки, дати
відповіді на питання з теми: «Що я знаю про тебе, моя Україно?»
2. Повідомлення теми і мети заняття
1. Що я знаю про тебе, моя Україно?
2. Легенда « Колись давно Бог створив…
Наша земля
Колись давно Бог створив народи і кожному надав землю. Наші ж предки кинулися
пізніше, але землі їм уже не дісталося. От вони й прийшли до Бога, який у цей час
молився, і люди не сміли йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилі Бог обернувся,
сказавши, що вони чемні, хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував
їм чорну землю. «Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи,
іспанці, італійці». «Ну, тоді я вам дам землю ту, що залишив для раю, там усе є:
річки, озера, ліси, пустелі Але пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде
ваша, а ні – то ворога».
Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. А країну
свою назвали Україною (М.
Хоросницька).
3. Звучить пісня «Моя Україна»
Учитель: Сьогодні ми з вами поміркуємо і спробуємо висловити власні думки,
дати відповіді на такі запитання:
1.
Що я особисто знаю
про мою Батьківщину із творів моїх однолітків
2.
Власні думки про країну
Україну
3.
«Моя Україна» на власному
малюнку
4.
Мої мрії про майбутнє
моєї держави
Готуючись до заходу, ви знайшли багато поетичних творів ваших однолітків
про свою Батьківщину, давайте послухаємо.
А які ж власні думки щодо цього можете висловити? Що для кожного з вас є
Батьківщина? (Діти висловлюють свої думки).
Любити Україну – це значить знати її мову, традиції, звичаї, історію.
3. А зараз проведемо бліц-турнір «Чи знаєш ти?»
1.
Столицею України є
місто… (Київ)
2.
Державна мова України?
(Українська)
3.
Грошова одиниця? (Гривня)
4.
Державні символи?
(Герб, прапор, гімн)
5.
Назвіть три старовинних
міста держави? (Київ, Львів, Чернігів)
6.
Назвіть найбільшу
річку України? (Дніпро)
7.
Як називають розмальоване
символічними знаками яйце (Писанка).
8.
Де встановлено пам’ятник
українській писанці і хто його автор? (місто Ветрівіль біля Едмонтону, Канада, автор
Цимбалюк).
9.
Як називається в народі
Карпатський край? (Гуцульщина)
10.
Яка подія, що відбувається
щорічно вже кілька століть, прославила Полтавщину? (Сорочинський ярмарок)
11.
Як називають лелеку
в різних регіонах України? (Журавель, веселик, бусол, гайстер, чорногуз)
12.
Які страви української
кухні ви знаєте? (Борщ, куліш, вареники, галушки, голубці, бринза)
13.
Які дерева та рослини
оспівані народною творчістю різних регіонів України? (Калина, верба, дуб, смерека,
вишня, барвінок, чорнобривці, рута)
14.
Яка праця шанувалася
українцями здавна (Хліборобська)
Наш народ працьовитий, а чи знаєте ви українські
прислів’я та приказки про працю? Давайте перевіримо.
4. Продовжить прислів’я та приказку. Увага на екран!
4. Продовжить прислів’я та приказку. Увага на екран!
Хто пізно встає, в того хліба не стає.
Де господар не ходить, там нивка не родить.
Добрий чоловік без роботи, що бджола без меду.
Праця – то здоров’я, лінощі – то хвороба.
Робочому росте горб на плечах, а лінивому – на животі.
Люди працювали, а він повітрям торгував.
Учитель підсумовує: Мені дуже хочеться, щоб ніхто з вас ніколи не торгував
повітрям, не для цього ви навчаєтесь у нашій гімназії.
Звучить пісня «Молюсь за тебе, Україно» І. Тригубенко.
5. Відеолист випускників
… Людина. Індивідуальність, особистість. Вона живе не лише для себе, а й
для суспільства.
Один український філософ сказав: «Ідеальної людини не буває… В людини
змагаються два начала: добро і зло …».
Мабуть, ідеальною є та людина, котра має щирий доброзичливий характер, розуміє
оточуючих, дбає про них.
Ми прийшли в цей світ, щоб зробити його кращим. Тому маємо виховувати в
собі Людину з великої літери.
Прикладом для нас мають бути батьки. Матуся дає поради на майбутнє, допомагає
знайти відповіді на невирішені питання, навчає любові до рідного краю, природи.
Тато навчає мудрості, сміливості. А ще вони роблять так, щоб ніяка праця не викликала
в нас протесту, презирства. Батьки відіграють вирішальну роль у нашому вихованні,
готують нас до дорослого життя. Ми дуже вдячні батькам за те, що в кожному з нас
вони бачать особистість, пробачають помилки і допомагають у скрутні хвилини.
А ще бути Людиною вчать герої улюблених художніх творів.
Виховує нас і праця. Ніколи не варто цуратися будь-якої роботи. Вона додає
нам фізичних сил, ми стаємо впевненішими у собі. Праця – це і навчання, поглиблення
знань, накопичення інформації. Адже з ерудованою, мудрою, розумною людиною завжди
приємно спілкуватися. А тому нам варто кожен день використовувати для того, щоб
поповнювати власну скарбничку знань.
Ще людина має бути милосердною, тобто любити ближнього, захищати рослинний
і тваринний світ, бути чесною і правдивою. Бо якщо своє життя будувати на брехні,
воно, врешті-решт, зруйнується. Маємо зачинити двері перед брехнею та заздрощами,
встановити гармонію між природою та людиною.
Ідеальну людину треба в собі збудувати. Можна стати лікарем, учителем, бізнесменом,
опанувати професію у навчальному закладі за 4-5 років. А вузу, де вчать бути Людиною,
у нас поки що немає.
Як поєднати духовний світ із суспільними інтересами і проблемами, як виконати
найповніше свою місію на землі? Мабуть, на ці запитання відповіді відразу не знайдеш.
Та ми певні, що з дитинства треба йти стежкою, яка вчить добру, відповідальності
за вчинки. А ще – всім серцем любити свою родину, дім, Батьківщину. І тоді все складеться
у житті щасливо і для нас, і для України.
6. Вчитель підсумовує: Доречними зараз є слова видатного нашого земляка,
великого педагога Сухомлинського В.О.: «Батьківщина – це ласкава і вимоглива мати.
Батьківщині, як рідній матері, боляче, коли ти не станеш справжньою людиною. Живи
і працюй так, щоб Батьківщина гордилась тобою!» Тож, діти, живіть достойно, так,
щоб прославили Україну!
7.Чи готовий кожен з Вас внести добру справу в життя нашої країни?
Гра «Чарівна палочка»
9. Заключна частина
Вчитель: Ось і наближається до кінця наша зустріч. Кажуть, що найкраще навчання
– це коли поєднується старе і нове. Приміром, мудрість і досвід сивої науки ілюструється
за допомогою новітніх технологій.
У нашому випадку протягом усього заходу нам допомагало технічне обладнання:
комп’ютер, проектор. Але під час підготовки ми, перш за все, користувалися книгами.
А великий римський філософ Цицерон казав: «Дім, у якому немає книг, подібний до
тіла без душі».
10. Відео «Цікаві факти про Україну»
Немає коментарів:
Дописати коментар