Відкритий урок української мови з теми "Іменник"
Тема: Перевірка мовних знань і вмінь з теми « ІМЕННИК »
Мета: перевірити знання, вміння, навички учнів знаходити іменники серед інших
слів, розрізняти власні і загальні іменники, іменники істот та неістот, визначати рід, число іменника; сприяти
розвитку правописних вмінь та навичок, розвитку зв’язного мовлення, активізації
та збагаченню словникового запасу учнів; розвивати образне мислення,
орфографічну пильність, чуття мови, аналітико-синтетичні вміння; виховувати
самостійність, цілеспрямованість, любов до рідної мови, бережливе ставлення до
навколишньої природи.
Тип уроку: урок узагальнення та ситематизаціїї знань учнів.
Обладнання: малюнки птахів, музика П.І.Чайковського із циклу
« Пори року », сніговик, сніжинки із
завданнями.
Завдання уроку: узагальнити та
систематизувати знання учнів з даної теми.
Вимоги до знань і вмінь учнів:
Учні повинні знати: Іменник – це
частина мови, яка означає назву предмета, відповідає на питання – хто?що?,
змінюється за числами та родами.
Учні повинні вміти: знаходити іменники
в мовленні, визначати їх рід та число, вміти зв’язно відповідати повним
реченням на запитання вчителя .
Методи: продуктивний(творчі тренувальні вправи), словесний(бесіда, розповідь,вірші,
загадки, кросворд), інтерактивні технології(«мозковий штурм», «асоціативний
кущ», «гронування»).
Хід уроку
І Організація класу до роботи.
1.Привітання дітей.
- Всі
готові до уроку?
Учитель: Щоб урок пройшов немарно, Треба сісти рівно й гарно. Тож і ми часу не гаймо, Працювати починаймо.
2.Аутотренінг ( які ми на уроці) У – уважні, Р
– розумні, О – охайні, К
– кмітливі. -Яким ви хочете бачити наш
урок? (висловлювання дітей)
ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
1.Кросворд
Розв’язавши кросворд,
дізнаєтесь з якої теми підсумковий урок.
Б
І
Л К
А
Т У М А Н
В І
Т Е Р
С Н І
Ж И Н К А
О С І Н Ь
З И М А
Б
У Р У
Л Ь К А
1.
Ой, яка ж вона гарненька, пишно хвоста і раденька, не
звірятко -– просто диво, невгамовне, пустотливе. Вгору – вниз, на гілку з
гілки.
Хто це буде, діти? ( білка )
2.
Сиві воли усе поле залягли. ( туман )
3.
Крил не має, скрізь літає та ще й куряву здіймає. ( вітер
)
4.
Ніжна зірка сніжно-біла на рукав мені злетіла. Поки ніс
її сюди, стала краплею води. (сніжинка)
5.
Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає. ( осінь )
6.
Хто наткав волокна аж до лісу від вікна? І сміється,
задається
«От така ширина!» ( зима
)
7. Що росте догори коренем? ( бурулька )
- Яке утворилося слово?
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку.
Отже, ми сьогодні
проведемо підсумковий урок з теми « Іменник».
Не гаймо часу, поспішаймо,
Наш урок розпочинаймо!
Будем на уроці дружно працювати,
Про ІМЕННИК все що,
знаєм мусимо згадати!
Назвіть слова або
словосполучення, які пов’язані з темою «Іменник»
1.
Метод «Гронування»
Назви істот назви неістот власні назви загальні назви
чоловічий рід І М
Е Н Н И К середній рід
жіночий
рід
Добре, діти.
ІVЗакріплення вивченого матеріалу
1.Робота в зошиті.
-А зараз відкриємо зошити та запишемо «число»
і «класна робота»
-Роботу в зошитах розпочнемо з каліграфічної хвилинки.
3.Загадка
( зима )
4.Зробіть звуко-буквений аналіз слова
-
Скільки
букв в слові, скільки звуків, складів? (4 букв, 4 звуків, 2 склади)
- А що означає слово зима? ( прийшло воно до нас з
індоєвропейської мови і означає «холодна, неприємна пора»
- Які слова у вас постають в уяві, коли чуєте слово
«зима»?
4. Метод « Асоціативний кущ»
Сніг лід
іній бурулька
сніжинка З И М А лижі санки
сніговик
мороз
- Зима заморозила речення про себе і все
перемішала в словах, спробуйте їх
скласти і прочитати.
інСг ан
опялх, діл ан ічкахр, ховіла єгуля лико ец вабує ?
( Сніг на полях, лід на річках, віхола гуляє коли це буває?)
-Запишіть утворене речення
-Закінчуються дні правління зими, але вона ніяк не хоче
покидати свої володіння і до нас на урок прислала свого помічника, а кого?
дізнаєтесь, відгадавши
загадку.
1.Загадка
- Очі - чорні намистинки, ніс з великої морквинки,
ротик – смужка бурякова, чорні ґудзики – вуглинки і
біленька кожушинка. А на голові – цеберко, дерев’янеє відерко. (сніговик)
-Але він не просто завітав до нас на урок, а й приніс
чарівну торбинку, у якій знаходяться сніжинки. Але ці сніжинки не прості, на
них є різні завдання, які ми маємо виконати на уроці. Коли ми виконаємо всі завдання,
отримаємо від сніговичка сюрприз.
-І першу сніжинку отримуєте за каліграфічну хвилинку.
(із зворотного боку на сніжинці буква «ем»)
2.Фізкультхвилинка
Уявіть себе на
засніженій галявині серед укритих інеєм дерев (звучить музика П.І.Чайковського
із циклу «Пори року» Зима. )
3.Гра «Хто? Що?»
Хлопчик, машина, ведмідь, магазин, ліс, зима, шпак, кіт, мама, стіл, мороз,
горобець, сонце, школа, дім, учні.
( 2- вручення сніжинки з буквою «о»)
Наступне завдання, яке
пропонує сніговичок це -
4.Завдання (письмово)
Доберіть до загальних назв власні назви.
до поданих загальних назв дібрати по три іменники – власних назв.
Міста --
…… клички тварин -- ……
письменники -- …..
( 3 – вручення сніжинки
з буквою «ел»)
4.Гра «Проціди крізь сито»
Розписати слова у 3 колонки. Підкреслити першу букву
кожного слова. Скласти з них речення.
Розписати слова у
три колонки: Ч.р. Ж.р.
С.р.
Брат, аґрус,
вівця, сонце, сестра, жайворонок, істота, поле, ім’я, хутро, абрикос, машина, училище, юннат, учениця.
Чол.
рід Жін. рід Сер. Рід
брат вівця сонце
аґрус сестра поле
жайворонок істота і’мя
абрикос машина хутро
юннат учениця училище
(Бажаю всім успіху. )
( 4 - одержують сніжинку з буквою «о»)
-
Наступне завдання, яке пропонує сніговик – це
5.Робота в парах
Прочитайте текст:
Надворі лютий. Усе
навколо біле. А яке гарне деревце горобини! Червоногруді снігурі обсипали його
і ласують ягідками. Ці птахи - наші
гості. Разом з ними прилітають шишкарі, омелюхи. Діти, поставте годівнички і
підгодовуйте пташок.
- Що ми можемо
зробити, щоб полегшити життя птахів узимку?
(виготовити годівнички )
-
Хто з вас вдома виготовив годівнички і підгодовує пташок?
Прочитайте ще раз
текст і запишіть спонукальне речення.
( 5 сніжинка з буквою «де»)
6.Гра «Де живе?»
-Поселіть слова в будиночки.
Ручка, пенал, зошити, олівці, лінійка, щоденник, книжки,
портфель, стіл, дошка, учні, школа.
( за виконання цього завдання одержуєте 6 сніжинку
з буквою «це»)
7.Робрта в групах
-Тепер сніговик пропонує попрацювати в групах.
1.група
Прочитайте
вірш. Випишіть іменники, які вжиті в множині в стовпчик.
Записані
іменники змініть так, щоб вони були вжиті в однині і запишіть поряд.
Одяглися люди в
шуби,
Натопили жарко груби.
Білки гріються в дуплі,
Миші – в норах у землі
2.група
Випиши іменники чоловічого роду.
Ведмедик, іграшка, вікно, лялька, хустина, олівець,
ручка, перо, зошит, серце, малюнок, блюдце, поле, стіл, дядько, кінь, бабуся, брат,
життя.
3.група
Випиши іменники жіночого роду.
Ведмедик, іграшка, вікно, лялька, хустина, олівець,
ручка, перо, зошит, серце, малюнок, блюдце, поле, стіл, дядько, кінь, бабуся,
брат, життя.
4.група
Випиши іменники середнього роду.
Ведмедик, іграшка, вікно, лялька, хустина, олівець,
ручка, перо, зошит, серце, малюнок, блюдце, поле, стіл, дядько, кінь, бабуся,
брат, життя.
5.група
Зміни іменники за зразком.
Однина
Множина
Гілка --
гілки
казка --
стежка –
книжка –
село –
верба –
місто –
тиждень –
Одержуєте останню сніжинку від сніговика з буквою «і»
VІ Підсумок уроку.
1. Технологія «Мікрофон»
Що вам сподобалося на уроці?
Дуже ви були
старанні
Отже, всі ви
учні гарні.
І за працю на
уроці
Вам подякувати
хочу
- А яке слово
подяки від сніговика ви одержали дізнаєтесь, коли прочитаєте на сніжинках букви (МОЛОДЦІ )
Уроку нашому кінець.
Якщо
сподобалося вам,
То скажіть про
це і нам
Як не все у
нас вдалося,
Що ж
- ми лише вчимося
Немає коментарів:
Дописати коментар